Kıbrıs Ulaşım Alternatifleri

Nasıl Gidilir?

Yaz tatilleriniz için en ideal noktalardan biri olan Kıbrıs sıcacık güneşi, sakin koyları ve unutulmaz manzaraları ile misafirlerini ağırlıyor. Türkiye’den Kıbrıs’a gelecekseniz pasaporta gerek olmadan maksimum 1 ay vizesiz tatil yapmanız mümkün.

Kıbrıs’a nasıl gidilir sorunuza pek çok farklı şekilde cevap verebiliriz. Ancak hava ve deniz yolları en uygun ve ekonomik olanlardır.

Kendi aracınızla gelmek istiyorsanız Mersin Taşucu limanından aracınıza triptik yaptırdıktan sonra seyahatinize başlayabilirsiniz. Kıbrıs’a kimlikle girebilmek mümkün olmasına rağmen arabanızı içeri sokmak için pasaporta ihtiyacınız olacak. Bu nedenle pasaportunuzu unutmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Deniz yolu ile bireysel olarak seyahat etmek istiyorsanız. Yine Mersin Taşucu ve Alanya limanından düzenlenen feribot seferlerine katılabilirsiniz.

Ercan Havalimanı ise Türkiye’den Ankara, İzmir ve İstanbul’dan tarifeli uçak seferlerine olanak tanıyor. Kıbrıs uçak bileti bulmak için tatil tarihinizi önceden belirlemenizde fayda var. Yaz ayları oldukça yoğun geçiyor. Havaalanına ulaştıktan sonra ulaşımınızı taksi veya kiralık araba ile sağlayabilirsiniz. Kıbrıs yol tarifi kısaca bu şekildedir.

Bütçenizi Rahatlatacak Çözümler

Ancak uçak ve feribot bilet fiyatlarının bütçenizi zorlamasını istemiyorsanız ve ve ekonomik bir yol arıyorsanız tur ve otel firmalarından rezervasyonunuzu yaptırırken ulaşım hizmetlerinin ücrete dahil olup olmamasına dikkat edin. Direkt otelinize ulaşmış, uzun bir yol çilesi çekmemiş olursunuz.

Uçakla

Kıbrıs’a uçakla gelmek için Türk Hava Yolları, Kıbrıs Türk Hava Yolları, şimdi de Atlas Jet ve Pegasus (Pegasus Airlines) firmalarının düzenli uçuşlarından yararlanabilirsiniz. İngiltere ve Avrupa gibi ülkelerden de Kıbrıs’a düzenli seferler yapılmaktadır. Eğer farklı Avrupa ülkelerinden gelecekseniz uçağınız kuzey Kıbrıs’a inmeden önce Türkiye’ye inerek 45 dakika bekleme süresinden sonra Kıbrıs’a doğru hareket eder.

Uçuşlar Türkiye hava sahası üzerinden İstanbul, İzmir ve Antalya aktarmalı yapılmaktadır. KKTC Ercan Havaalanı, Lefkoşa şehir merkezinin 12 km (7mil) doğusundadır. Bilet tarihlerine ve fiyatlarına bakmak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Web: www.anadolujet.com

 • Bora Jet

Web: http://www.borajet.com.tr/

 • Onur Air

Web: http://www.onurair.com.tr/

 • Atlas Jet

Web: http://www.atlasjet.com/

Uçak Biletinizi Ucuza Alın!

Eğer aylar öncesinden tatilinizin tarihini belirleyerek biletinizi aldıysanız yazın artan uçak biletleri fiyatlarından etkilenmezsiniz. Ayrıca tur firmalarının düzenledikleri etkinliklere katılarak ulaşım masraflarınızı bu şekilde karşılayabilir, daha ekonomik bir tatil yapabilirsiniz.

Feribotla

Kıbrıs feribot seferleri Girne ve Magosa’ya belirli gün ve tarifelere göre yapılmaktadır. Yaklaşık 3 saat süren yolculuklar sonucu bölgeye ulaşılmakta. Ancak hava koşullarının değişkenliğine göre bu süre uzayabilir. Ancak genellikle yaz aylarında tatilcilerin geldikleri bir lokasyon olduğu için herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Feribotlar, Taşucu ve Alanya ile Girne Limanı; Mersin ile Gazi Magosa Limanı arasında çalışmaktadırlar. Her feribot ortalama 250 kişi kapasitelidir ve cumartesileri dışında her gün hizmet vermektedirler.

Yolculuktan önce herkese Kıbrıs’a giriş için verilen belgeleri kaybetmemeniz gerekecek. Girne limanında sizden bu belgeleri talep edecekler. Kıbrıs feribot bilet fiyatları da 70 – 80 TL civarı.

Tavsiyemiz

Uzun ve zahmetli bir yol çekmek istemiyorsanız Kıbrıs tur firmaları sizler için avantajlı tarifeler oluşturuyor. Feribotlar kalabalık ve yolculuk sıkıcı olabilir. Bu nedenle bölgeye uçakla gelmenize imkan tanıyan otel fırsatlarından yararlanarak tatilinizi daha rahat geçirebilirsiniz.

Kendi Aracınızla

Kıbrıs’a ulaşmanın bir diğer alternatifi ise arabanızla seyahat etmektir, yolculuk yaklaşık 6-8 saat sürer. Arabalı Feribotlar, Mersin ve Taşucu’ndan Girne ve Magosa’ya 120 araç / 800 yolcu kapasitelidir.

Kendi aracınızla Kıbrıs’a gelmek için ilk önce aracınıza triptik yaptırmalısınız, bu aracınızı Türkiye’den çıkarabilmenizi sağlayacaktır. Kıbrıs’a kimlikle girebilmek mümkün olmasına rağmen arabanızı içeri sokmak için pasaporta ihtiyacınız olacak. Bu nedenle pasaportunuzu unutmamanız gerekiyor.

MTV bedelinin yatırıldığına dair belgenizi yanınızdan ayırmayarak adada 30 günden fazla kalabilirsiniz. Eğer adada bir aydan fazla bir süre için bulunacaksanız ehliyetinizi KKTC ehliyeti ile yenilemeniz gerekecektir. Buna ek olarak arabanızın sigortası Kıbrıs’ta geçerli olmadığından Aracınızı Kıbrıs gümrük sınırından geçirmeden önce sigorta yaptırmanız gerekecektir. Limanda sigorta yaptırmanın bedelinin 2 kat daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle uçak ve feribot seferlerinden faydalanabilir ya da Kıbrıs otel fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Firmalar size ulaşım dahil bilet rezervasyonu yaptırma imkanı sunarlar.

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır? – Kıbrıs’ın En Güzel Otelleri

Limak Thermal Butik Otel

Otel Konumu
Havuzlu
 • Mevkii: Termal, Yalova
 • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon
 • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 275 TL

Limak Thermal Boutique Hotel’de toplam 48 oda bulunuyor. Her odada özel jakuzi bulunan tesiste ayrıca termal havuz, spor merkezi, SPA, sauna, buhar banyosu ve masaj merkezi yer alıyor. Ayırca toplantı salonları, 108 kişi kapasiteli bir restoran ve yeşillikler içinde bir cafe yer alıyor.

Safran Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
 • Mevkii: Afyon, Sandıklı
 • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon
 • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 160 TL

352 odası ve 1100 kişi yatak kapasitesi olan Safran Termal Otel, 24 saat açık lobby bar, oturma alanları, disko ve canlı müzik hizmetleri ile konuklarını ağırlıyor. Osmanlı Alakart restoranı ve barları ile alışveriş merkezleri, oyun salonu, kuaför ve eğlence merkezleri bulunuyor. Ayrıca SPA merkezinde uzak doğu masajları ve termal havuzlar bulunuyor.

Pam Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
 • Mevkii: Karahayıt, Pamukkale
 • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon
 • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 150 TL

8 blok halinde 236 odam ve 490 yatak kapasitesi ile hizmet veren Pam Termal Otel, 650 kişilik büyük yemek salonu, üç toplantı salonu ile lüks hizmetler sunar. Tıp merkezi ile farklı hastalıkların tedavisini gerçekleştirirken kür merkezinde ve havuzlarında misafirlerin isteğine göre hizmet seçeneklerinden yararlanması sağlanır.

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır? Oteller ve alternatif konaklama imkanlarını görmek için tıklayın..

Kıbrıs’a Nasıl Giderim? – Yol Tarifi

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al