Latince “Salus Per Aguam” kelimesinin kısaltılması ile oluşturulan SPA, “Sudan gelen sağlık” olarak tanımlanmaktadır. Suyun iyileştirici gücünden yararlanılarak oluşturulan tedavi yöntemleri ve hizmetlerin verildiği merkez de SPA adı ile anılmaktadır.

SPA, hızla gelişmekte olan bir sektör olarak dünyanın pek çok yerinde otellerde ve sağlık merkezlerinde kullanılıyor. Daha çok güzellik merkezi olarak görülen tesisler kişilere sağlıklı yaşamın kapılarını açıyor.

 

SPA’nın Tarihçesi – En Eski ve Etkili Tedavi Yöntemi

SPA’nın tarihi Roma devrine kadar uzanıyor. Savaşlarda yaralanan askerlerin iyileştirilmesi için inşa edilen dev banyolarda kullanılan SPA yöntemleri sonraki dönemlerde dünyaya yayılarak sağlık alanında çığır açmıştır.

14. yüzyılda Belçika’da kurulan bir merkezde yine savaş gazilerinin ruhsal ve fiziksel tedavilerinin yapılması ile Avrupa’ya yayılan ve deniz sularından da yararlanılarak geliştirilen SPA yöntemleri, diğer terapilerden ve ilaçlardan daha işe yarar olmuştur.

Ayrıca estetik ve güzellik merkezlerine de isim vermiş olan SPA termal otellerinde de bulunmaktadır. Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. SPA çeşitleri ise:

• Medikal/Sağlık/Tıbbi Spa: Sağlık personelleri tarafından hizmet verilen tedavi merkezleri.
• Tatil/Otel/Dinlenme Yeri/ Resort Spa: Otellerde sertifikalı kişiler tarafından wellness ve fitness gibi hizmetlerin birlikte sunulması.
• Termal/Kaplıca/Mineral Spa: Kaplıca kaynağına yakın yerlerde kurulan hidroterapi merkezleri.

 

SPA Nasıl Uygulanır? – İhtiyaca Özel Yöntemler

SPA yöntemleri genel olarak otellerde uygulanıyor. Ancak direkt bu amaçla açılan sağlık ve güzellik merkezleri de var. En ünlü SPA yöntemleri ise:

İsveç Masajı: Bel, ayak ve kol bölgelerine uygulanan masajlardır.
Buhar hamamı: Su buharının vücutta istenilen bölgeye uygulanarak toksinlerin atılmasını sağlayan masaj türü.
Thalasso: Deniz suyunun kullanılarak yapılan terapi yöntemlerinden biridir.
Tuz peelingi: Vücuttaki ölü hücrelerin atılması için kalın tuz parçaları kullanılarak yapılan masajlardır.
Aromaterapi: Çeşitli bitkilerden yararlanılarak yapılan canlandırıcı ve rahatlatıcı terapi yöntemi.
Fango: Çamur banyosu şeklinde uygulanan ve kan dolaşımını hızlandıran uygulamadır.

SPA’nın Yararları – Daha Sağlıklı Daha Mutlu!

 

Doğal tedavi ve rahatlama yöntemlerinden biri olarak SPA’nın yararları saymakla bitmiyor. Öncelikle:

 

Wellness Nedir? – Kendinizi İyi Hissetmenin En Keyifli Yolu!

Kişilerin kendini mutlu ve sağlıklı hissetme yöntemi olarak uygulanan Wellness İngilizce “well” kelimesinden türetilmiştir. Bu bağlamda her türlü masaj, cilt bakımı, çamur ve yosun banyoları, küvet bakımları, thalasso terapi gibi doğal yöntemleri kapsamaktadır.

Kişinin yaşamdan keyif alması için önemli olan kendini güzel ve mutlu hissetme yöntemlerinin uygulanmasıdır.

• Fiziksel
• Entelektüel
• Duygusal
• Sosyal
• Ruhani
• Çevresel olarak sınıflandırılır.

 

Wellness Nasıl Uygulanır? – Mutluluğun Yöntemleri

Wellness yöntemleri kişinin fiziki ve ruhsal açıdan kendini mutlu hissetmesi için farklı uygulamaları kapsar. Termal oteller ve SPA merkezlerinin doktorları ve güzellik merkezi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu uygulamalarda kondisyon bantları, bisikletler, kas geliştirme ürünlerinin kullanılması ile psikolojik terapiler vardır.

Genel olarak wellness çeşitleri:

Protein takviyesi: Kemiklerin kuvvetlenmesi için için kişilere protein takviyesi yapılır. Beslenme listeleri hazırlanır.
Vitamin ve lif tüketimi: Vücuttaki toksinleri atmak için kişiye vitamin ve lif takviyesi yapılır.
Su: Kişilere bol bol su içme alışkanlığı kazandırılır.
Egzersiz: Fazla kiloları atmak ve vücudu şekle sokmak için spor yapılır.
Diyet: Diyetisyenler beslenme programları hazırlayarak kişiye doğru yeme şekli kazandırırlar. Ayrıca kişinin kilo vermesi de sağlanır.
Psikolojik Destek: Bütün yöntemlere ek olarak psikolojik danışmanlar kişinin sorunlarını belirlemek ve çözüme kavuşturmak için destek olurlar.

 

Wellnes’in Yararları Nelerdir? – Fiziksel ve Ruhsal İyileşme

Siz de daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak istiyorsanız SPA ve Wellness hizmetleri ile kendinizi mutlu edebilirsiniz.

 

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.