Pamukkale UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan doğal bir bölge. Travertenleri ile bilinen Pamukkale termalleri, antik kentleri, doğal güzellikleri ve tarihi bölgeleriyle de dikkat çekiyor. Ulaşım kolaylıkları ve konaklama çeşitliliği ile kaplıcalara gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Jeotermal enerji açısından da sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı yerleri arasında olan Pamukkale, şifalı suları ile hastalıklara çözüm buluyor. Fay hattı nedeniyle şehrin farklı yerlerinde ortaya çıkan kaynak ve maden suları tedavilerde kullanılıyor.

Kent merkezine 18 km uzaklıkta yer alan Pamukkale, bembeyaz taşlardan oluşmuş hayranlık uyandırıcı bir yer. Hem banyo hem içme suyu olarak kullanılan Denizli kaplıcaları arasında en bilinenler ve verimli olanlar burada yer alıyor.

 

Şifa Dağıtan Pamukkale Kaplıcaları

Denizli’nin kuzeyinde yer alan ve antik kent Hierapolis ile iç içe olan Pamukkale, kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından kurulan kent, kutsal olarak nitelendiriliyor. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philip’in burada öldürülmesi ve onun adına anıt mezar yaptırılması inanç turizmi açısından da önem arz ediyor. Ancak en önemli turizm aracı olan kaplıcalar her sene binlerce kişiyi ağırlıyor.

Termal, hipotonik, bir maden suyu olarak niteleyeceğimiz Denizli kaplıcalarının içinde ayrıca bikarbonat, sülfat, kalsiyum, karbondioksit de bulunur. En ünlü Denizli termalleri:

Karahayıt Termalleri

Aslında Denizli kaplıcaları içinde en ünlüsü Karahayıt. Pamukkale travertenleri ve otelleri ile dikkat çekerken şifalı suların asıl kaynağı 5 km uzaklıkta olan bu yörededir. Suları az miktarda karbondioksit ve fazlaca radyoaktivite içerir. Kırmızı suyu ile bilinen Karahayıt, misafirlerine ortalama 50 derecelik bir su sunar. Çevrede farklı konaklama birimleri bulmak mümkündür.

Akköy Çamur Kaplıcaları

Akköy ilçesine bağlı Gölemezli köyünde bulunan kaynaklardan şifalı çamur banyoları oluşturulur.

Tekkeköy Ilıcaları

Sarayköy ilçesine 20 km uzaklıktaki Tekke Köyünde bulunan ılıcada Roma hamamları pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası

Tekke köyü ılıcasının 3 km uzaklığındaki Kaabaağaç Köyü’ndedir. Roma Devri’nden kalma hamamı, havuzu, soyunma yeri vardır. Romatizmadan deri hastalıklarına kadar farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kızıldere Ilıcası

Sarayköy’e 11 km uzaktadır ve kızıl renkli kayalardan çıkar. İki kubbeli bir hamamı, iki banyo yeri, havuzu ve soyunma odaları bulunur.

 

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Pamukkale kaplıcaları farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ancak her zaman olduğu gibi yine doktor izni ile. İçme ile:

• Sindirim sistemi,
• Özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları fonksiyon bozuklukları,
• Hipostenik dispepsiler,
• Safra pigmentlerinden stazları,
• Safra kesesi ve safra yollarının kronik iltihapları,
• Şişmanlık, diabet, gut gibi hastalıklar tedavi ediliyor.

Banyo kürleri ise:

• Dolaşım sistemine ait hastalıklar,
• Kalp, beyin ve etraf atar damarlardaki iskemik sendromlar,
• Damar sertliği,
• Tansiyon değişimi,
• Bronşiyal astım vakaları,
• Osteoartroz sınıfına giren ve alt ekstremitlerde yerleşen romatizmal sendromlar,
• Akut devresini geçirmiş ve stabilize durumdaki artritis sendromlarında etkilidir.

 

Denizli’de Neler Yapılır?

Termal suları, antik kentleri, horozu, akarsuları ile ünlü Denizli’ye gelmişken şehri gezmeden dönmek olmaz. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birine sahip olması ile gelişen ekonomisi doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin korunmasını sağlamıştır.

Denizli’de gezilecek yerler:

 

Ne Yenir? Ne İçilir? Nerede Kalınır?

Denizli yemekleri kent merkezinde bulunan yöresel restoranlarda servis ediliyor. Otelinizin ve kaplıca tesisinizin restoranlarında diyet menülerden dünya mutfaklarına kadar her çeşidi bulabileceğiniz gibi gezdiğiniz yerlerde de yemek yiyebilirsiniz. Böyle bir kente gelip de kendinizi otelinize kapatmanız hoş olmaz.

 

Yöresel yemekleri tadıp da geleneksel eğlencelere katılmamak olmaz elbette. Denizli gece hayatı çok hareketli geçmese de turistlere özel etkinlikler yeterli oluyor. İl merkezinde ve ilçelerde düzenlenen festivallere de katılabilirsiniz.

Pamukkale termal otelleri, şehre gelen misafirlere SPA merkezinden spor salonlarına, açık havuzlardan aile hamamlarına kadar her imkanı sunuyor. Değerlendirmek için erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

En Çok Tercih Edilen Pamukkale Termal Otelleri

Pam Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Karahayıt, Pamukkale

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 150 TL

8 blok halinde 236 odam ve 490 yatak kapasitesi ile hizmet veren Pam Termal Otel, 650 kişilik büyük yemek salonu, üç toplantı salonu ile lüks hizmetler sunar. Tıp merkezi ile farklı hastalıkların tedavisini gerçekleştirirken kür merkezinde ve havuzlarında misafirlerin isteğine göre hizmet seçeneklerinden yararlanması sağlanır.

SPA Hotel Colossae Thermal

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Karahayıt, Pamukkale

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 135 TL

Standart, deluxe, süit, triplex oda tipleri ile konuklarını ağırlayan Colossae Hotel, Türk hamamı, termal havuzlar, sauna, çamur banyosu, masaj ve diğer güzellik hizmetlerini sunuyor. 40 dönümlük arazi üzerine kurulmuş tesiste futbol, voleybol, tenis gibi spor imkanları ile birbirinden farklı restoran ve bar seçenekleri sunuluyor.

Lycus River Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Karahayıt, Pamukkale

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 90 TL

Lycus River Otel açık ve kapalı termal havuzlar ile farklı hastalıkların iyileşmesinde konuklarına yardımcı oluyor. Ayrıca açık ve kapalı restoranları, konferans salonları ve güzellik merkezi ile hizmet veriyor. Basketbol, bilardo, squash, tırmanma duvarı, voleybol gibi spor imkanları da sunulmakta.

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..