Termal oteller ve tesisler hem tatil hem de sağlık turizminde kullanılıyor. Bu nedenle “Kimler termallere gitmeli?” gibi bir sorunun gereği kalmıyor. Rahatsızlığı olan ve sağlığını korumak isteyen herkes kaplıcalara gitmeliler.

Son yıllarda büyüyen merkezler tedavi yöntemlerinden farklı konaklama, eğlence, yeme içme ve spor seçeneklerine kadar hemen hemen her hizmeti sunuyor. Doktor önerisi ile gidilen bu merkezlere herhangi bir şikayetiniz olmadan da gitmeniz mümkün.

Sıcak ve madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerinden yararlanılarak oluşturulan termal oteller ve kaplıca merkezleri, her yaştan ve hastalıktan insanlara çözüm sunuyor. Herkesin hayatına dahil etmesi gereken şifalı sulara gitmek için herhangi bir rahatsızlığımızın olmasına da gerek kalmıyor.

SPA merkezleri, masaj salonları, Wellness ve fizik tedavi merkezleri ile termaller kendini bakım kampına almak isteyenlerin de uğrak yeri oluyor. Gelişen turizm hacmi ile lüks odalar, toplantı ve kongre merkezleri ile mağazalar, oyun alanları termal tesisleri tam bir yaşam alanı haline getiriyor.

 

Şifalı Suların Gücünden Kimler Yararlanabilir?

Türkiye coğrafi anlamda genç oluşumlu bir ülke olduğu için yeraltı kaynakları oldukça fazla. Bu da doğal olarak yeraltı minerallerinin ve gazlarının yararlı olması, kullanılabilmesi anlamına geliyor.

Doktorların yan tedavi olarak nitelendirdikleri termallerden kimler yararlanabilir ya da yararlanamaz konusunu yine kişinin doktoru belirler. Ayrıca güzellik ve sağlıklı yaşam özellikleri de taşıdığı için herkesin gelebileceği yerler olmaktadır.

Genel olarak romatizmal şikayetleri olanların geldiği termal tesislere:

Ancak bazı şikayetlerde mineralli ve asitli sular hem kişiye hem de çevresine zarar verebilir. Bu nedenle kişinin doktorunun önerdiği termale gitmesi daha yararlı olacaktır. Farklı hastalıklarda farklı yöntemler ve sular kullanılacağı için kişinin gideceği yeri uzmana danışmasında yarar var.

Afyon, Yalova, Denizli, Bursa, Bolu, Ankara, İzmir gibi merkezi kentlerde bulunan termal suların iyi geldiği genel rahatsızlıklar da tesis yetkililerine danışılarak gidilebilecek niteliktedir.

 

Çocuklar Tesislere Girebilir Mi?

Doktor önerisi ile çocuklar da termal tesislere gidebiliyorlar. Rahatsızlıklarına uygun merkezlerde tedavi altına alınabiliyorlar. Ailesi ile gelen çocukların ise uygulamalara ve tedavi havuzlarına girmesi yasak oluyor.

Görevlilerin ve doktorların daimi kontrollerinde genel olarak kullanılan havuzlara girebilen çocuklar, gözetim altında tutularak olası kazalara karşı önlem alınmış oluyor.

Özellikle yeme ve sindirim problemleri olanlar özel kür ve diyet tedavilerinden yararlanabilirler.
Eklem ve kas problemleri olanlara da uygun tedaviler uygulanabilmektedir. Saatleri ve sıklıkları doktorun tespitine göre değişir.

 

Avrupa’dan Türkiye’ye Kaplıca Kullanımı

Bilindiği üzere Avrupalılar giderek yaşlanıyorlar. Bu da beraberinde sağlık problemlerini ortaya çıkarıyor. Özellikle eklem rahatsızlıkları Avrupalıların en çok şikayet ettiği konulardan. Kendi ülkelerinde termal tedavi merkezi bulamayanlar, bu anlamda ünü dünyaya yayılmış Türkiye şehirlerini tercih ediyorlar.

Bu geniş turizm hacminin farkında olan termal merkezler:

• Ulaşım kolaylığı,
• Geniş yatak kapasiteleri,
• Farklı sağlık hizmetleri,
• Güzellik ve wellness bölümleri,
• Çocuklara özel alanlar,
• Farklı diyet menüleri ile yeme içme seçenekleri,
• Uzman doktorlar ve acil yardım hizmetleri sunuyorlar.

Sağlığını önemseyen ve iyileşmek isteyen herkes kaplıcalara ve termal tedavi merkezlerine gitmeliler.

 

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.