Fizik tedavi hastane, fizik tedavi merkezleri ve termallerde hasta ya da yaralanmış vücut yapılarına uygulanan ısı, hareket, ışın ve elektrik tedavilerini kapsayan sisteme denir. Vücudun hareket fonksiyonlarını tekrar kazanması ve iyileşmesi için uygulanan yöntemler farklı yan tedavilerle desteklenerek daha etkili hale getirilmeye çalışılıyor.

Kaplıcalar da yan tedavi yöntemleri sunan ve iyi sonuç alınmasını sağlayan yerlerden. Hastaların daha rahat etmeleri ve günlük ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayabilmeleri için suyun şifalı gücünden yararlanılıyor.

Fizik tedavi ve termal sistemler ile hastaya dışarıdan enerji ve mineral verilerek vücutta olumlu değişimler ve ilerlemeler sağlanması amaçlanır.

 

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır? – Kaplıca Merkezlerindeki Uygulamalar

Fizik tedavi, 1900’lerin başından itibaren tedavi amaçlı uygulanan en etkili yöntemlerden biri. Güneş ve sıcak su kaynakları, ilk olarak kullanılan fiziki etmenler olarak geçer. Teknoloji ilerledikçe ortaya çıkan yeni kaynaklar ve araçlar, yöntemlerin geliştirilmesini sağlamıştır.

Elektriğin bulunması ile ilk olarak Benjamin Franklin tarafından uygulanmış ve dünyada çığır açmıştır. Birinci Dünya Savaşı itibariyle de yaygınlaşan çocuk felcinin önüne geçmek ve hastaları iyileştirmek için fizik tedavi yöntemleri uygulanmıştır.

Hastalara genel olarak Elektroterapi, İnfraruj, Parafin, Pressoterapi, Hill terapi, Medikal Masaj, Fizyoterapi (birebir fizyoterapist ile çalışma), Hidroterapi, termal havuz içi tedavi yöntemleri, sauna tedavileri, uygulanır. Kaplıcalarda uzman eşliğinde masajdan hidroterapiye kadar farklı yöntemler uygulanır.

 

Fizik tedavi çeşitleri:

Isı: Ağrıları azaltmak için kullanılan bu yöntem kompres ve ultrason şeklinde uygulanır.
Masaj: Kas kasılmalarını azaltmak ve kan dolaşımına yardımcı olmak için yapılır.
Egzersiz: Kemiklerdeki hareket miktarını artırmak için yapılan egzersizleri kapsar. Fizyoterapist ya da kişinin tek başına yapması şeklinde uygulanır.
Elektrik akımları: Kaslara akım verilmesi şeklinde yapılır.
Fonksiyonel eğitim: Hastanın farklı uzuvlarını kullanmasını sağlaması için hareket eğitimleri verilir.
Hidroterapi yöntemleri: Ağrıların hafiflemesi için sıcak suların farklı şekillerde kullanılması yöntemidir. Bunlar:

 

Termal Suların Karşı Konulmaz Gücü!

Termal tedavi yöntemleri ile pek çok hastanın şifa bulduğu biliniyor. Sıcak sular eklem rahatsızlıklarından kalp hastalıklarına, sindirim sistemi sorunlarından deri hastalıklarına kadar her türlü tedavide araç olarak kullanılmaktadır.

Kaplıcalarda ve termal otellerde gerçekleştirilen fizik tedaviler ayrıca sıcak su banyoları, masaj ve egzersizlerle desteklenerek hastanın iyileşme sürecini hızlandırıyor. Uzman doktorlar tarafından uygulanan programlar zengin mineralli suların hastalara en iyi gelecek şekilde değerlendirilmesi amacıyla yapılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan kaplıcalar bu anlamda herkesin derdine derman oluyor. Siz de sıcak su havuzları, buhar banyoları, duş ve masaj teknikleri ile sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

 

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.