Türkiye, genç oluşumlu bir ülke olduğu için yeraltı kaynakları çok gelişmiş. Bursa kaplıcaları da ülkemizde ve dünyada bilinen kaynak sularına sahip. Ankara ve İstanbul gibi merkezi kentlere yakın olması ve ulaşım seçeneklerinin fazlalığı ile termal turizmin en hareketli olduğu bölgelerden olan kentte her geçen gün yeni bir kaplıca tesisi hizmete giriyor.

Bursa termallerinin tarihi asırlar öncesine dayanıyor. Yemyeşil ve masmavi bu kentte Osmanlılar, Bizans’tan kalma hamamları onarmış, yeni kaplıcalar yapmıştır. Bademli Bahçe ve Çekirge kaplıcalarının ünü imparatorluğu aşmıştır.

Asırlar boyu imparatorları, kraliçeleri iyileştiren Bursa kaplıcaları, merkezin dışında İnegöl’de Oylat ile Çitli Maden Suyu; Mustafakemalpaşa’ya bağlı Akarca köyünde Tümbüldek, Gemlik’te Umurbey köyü yolunda Terme; Orhaneli’ne bağlı Ağaçhisar ve Sadağ Kaplıcaları olarak da biliniyor.

 

En Çok Bilinen Bursa Termalleri

Bursa denince aklımıza yemyeşil doğal alanların dışında şifalı sular ve merkezler geliyor. Yerli ve yabancı turistleri ağırlayan tesisler, farklı sıcaklık derecelerine sahip mineralli suları ile konuklarının hastalıklarına çözüm buluyorlar.

Çelik Palas başta olmak üzere Oylat kaplıcaları ile tanınan kentte birbirinden farklı ve donanımlı kaynak merkezleri var. Büyük termal havuzlar, çamur banyoları, içme kürleri, fizik tedavi, masaj ve güzellik kürleri hizmetlerini sunan oteller ünlü kaplıcaların hemen yanı başına kurulmuştur. En ünlü Bursa termalleri:

Oylat Kaplıcaları

Bölgenin ilk kaynaklarından olan ve Bizans döneminden beri kullanılan Oylat termalleri, sodyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat ve bikarbonat bakımından zengindir. İnegöl’de yer alan Oylat suyunun sıcaklığı 40,5 derecedir. Suyu renksiz ve berraktır. Tedavi özelliklerinin yanı sıra dört mevsim açık olan otelleri ile bilinir. Her ağaç çeşidine rastlayabileceğiniz bitki örtüsü vardır.

Kükürtlü Kaplıcası

Günümüzde Uludağ Üniversitesi bünyesinde olan Kükürtlü kaplıcasının erkekler kısmını I.Murad, kadınlar kısmını II. Beyazıt yaptırmıştır. 82 derece olan suyun pek çok yararı vardır. Ayrıca üzeri kiremitle örtülüdür.

Eski Kaplıca

Bursa’nın en eski ve büyük kaplıcasıdır. Çekirge’de yer alır ve önceleri üzeri kurşunla kaplı iken kiremti çatı yapılmıştır. Havuzun çevresindeki sütun ve başlıklar Bizans dönemine aittir.

Kaynarca Hamamı

Osmanlı döneminde yaptırılmıştır ve on kubbelidir. Yeni kaplıca olarak da bilinir. Rüstem Paşa tarafından 1552 yılında yaptırılmıştır. Suyun sıcaklık derecesinin çok olmasından dolayı soğukluk yaptırılmıştır.

Karamustafa Ilıcası

Mudanya yolu üzerinde olan Karamustafa Ilıcası, 50 derecelik su sıcaklığına sahiptir. İçerisinde bol sodyum ve karbonat vardır. Kokusuzdur ve soğuduğu zaman içilebilir.

 

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Bursa kaplıcaları onlarca hastalığın tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılıyor. Kişiler doktorlarının önerisi ile bölgeye gelerek hastalıklarına en iyi gelecek tedavilerin uygulanmasını talep ediyorlar. Tesisler de bu talepleri en iyi şekilde karşılamaya çalışıyor. Bursa kaplıcalarının iyi geldiği hastalıklar:

 

Bursa’da Neler Yapılır?

Bursa ulaşım ve konaklama imkanlarının fazla olması nedeniyle sağlık turizminin önemli kentlerinden biri. Aynı zamanda Osmanlı’ya başkentlik yapmış olması birbirinden güzel tarihi ve turistik eserlere sahip olmasını sağlamıştır. Tedaviniz ağır olmadığı taktirde ya da sadece tatil yapmak için kente geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz çok sayıda yer var.

Bursa gezilecek yerler:

 

Ne Yenir? Ne İçilir?

Bursa yemekleri ile meşhur bir kent. Otelinizde ya da tesisinizde sunulan yemeklerden ziyade Bursa’nın yöresel mutfağının örneklerinin tadına bakmak isterseniz kent merkezinde, ilçe ve köylerde hazırlanan sofralara kurulabilirsiniz. Etli ve salçalı kent mutfağının en meşhur yemekleri ise:

 

Ayrıca halk dansları, film festivalleri ve yöresel etkinliklere katılabilir, burada geçirdiğiniz zamanı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Sakin geçen Bursa gece hayatı, şehrin gürültüsünden kaçmanıza ve huzur bulmanıza da yarar sağlayacak.

Bursa termal oteller, bu unutulmaz tatilinizde lüks konaklama seçenekleri ve tedavi yöntemleri ile hizmet veriyor. Siz de tedaviniz süresince işletmelerin size sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Bursa Termal Otelleri

Mari Gold Thermal & SPA Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Bursa, Çekirge

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 150 TL

Toplam 120 odası ile konuklarını ağırlayan Mari Gold Thermal, termal havuz, jakuzi, Türk hamamı, sauna, buhar odası, şok duşu, fitness merkezi, aile hamamı ve masaj hizmetleri sunuyor. Kahvaltı, İtalyan ve Türk mutfağı yemek seçenekleri ile farklı damak zevklerine hitap ediliyor.

Gönlüferah Termal Otel

Otel Konumu
  • Mevkii: Bursa, Çekirge

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 125 TL

30 odalı Gönlüferah Otel, 1900’lü yılların başından itibaren hizmet veriyor. Hamam, lal masajlar, klasik masaj, bali masajları, aroma terapiler, peeling uygulamaları ile bakım merkezi olarak da konuklarını ağırlıyor. Ayrıca toplantı salonları ve farklı yemek hizmetleri de bulunuyor.

Kervansaray Termal Convention Center & SPA Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Bursa, Çekirge

  • Konaklama Tipi: Açık Büfe

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 105 TL

Kervansaray Termal Convention & Spa 211 odası ve kaplıca suları ile konuklarını ağırlıyor. Açık ve kapalı, bay ve bayan havuzlar gün boyu hizmet veriyor. Tesiste ayrıca restoran ve barlar, kongre merkezi, oyun salonları, fitness merkezi, güzellik uygulamaları da sunulmakta.

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..