Bursa Ulaşım Alternatifleri

Nasıl Gidilir?

Bursa ulaşım seçenekleri açısından oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. Kara, deniz, havayolu ulaşım alternatifleri ile yerli ve yabancı turistler kente rahatlıklar gelebiliyorlar. Şehrin coğrafi konumu ve tarihsel önemi ile gelişmiş olan illere yakınlığı nedeniyle Bursa’ya gelmek için farklı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Marmara’nın kıyısında yer alan Bursa, yemyeşil coğrafyası ve gelişmiş ticaret hacmi ile yani açılan yolların ve turizm tesislerinin merkezi olmuştur. Dolayısıyla hemen hemen her ilden buraya gelmek mümkün.

Kendi aracı ile Bursa’ya gelecek olanlar bulundukları şehirlerden en yakın karayoluna bağlanarak yönlendirmeleri takip edebilirler. İstanbul’dan İzmit yolunu takip ederek Yalova – Bursa yolundan ilerleyerek kente gelebilirler. Yaklaşık 3 buçuk saatlik bir yolculuk yapacaklar. Ankara’dan gelecek olanlar da aynı şekilde İzmit otobanından ilerleyerek Bursa’ya bağlanabilirler.

Otobüs ile gelmek isteyenler ise terminallerden Bursa Otogarı’na gelebilirler. Minibüs ve taksi alternatifleri ile istenen yere gitmek mümkün.

Ayrıca Yenişehir’de bulunan havalimanından uçakla Bursa’ya ulaşabilirsiniz. 1 saatlik yolculuk sonucu kent merkezine varmış olursunuz.

Denizyolundan yararlanacak olanlar ise Gemlik ve Mudanya’ya gelerek yarım saatlik bir mesafeden sonra şehirde olabilirler.

En Uygun Yolu Seçin!

Bursa güney ve kuzey yolları üzerinde yer aldığı için dilediğiniz zaman buraya ulaşmanız mümkün. Yaşadığınız şehre göre en ideal tercihi yapabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek olanların deniz yolunu kullanmasını önerirken havayolunun da avantajlı olduğunu vurgulamak isteriz.

Uçakla

Bursa’da Yenişehir Havalimanı bulunuyor. Kent merkezine 50 km uzaklıkta olan havaalanına geldikten sonra dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bulunduğu şehirden Bursa’ya uçak seferi bulamayan yolcular Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelerek buradan bölgeye geçebilirler. 190 km uzaklıkta yer alan Sabiha Gökçen’den 3 saatlik bir yolculuk yapılır.

Yenişehir Havalimanı’ndan belediye otobüsleri ve taksiler ile merkeze ulaşılır. Ayrıca Bursa Doğu Garajı ile Yenişehir ilçeleri arasında çalışan dolmuşlardan yararlanılabilir. Özel araç kiralayacaksanız Ankara yolu ya da Bursa çevre otobanını kullanarak Yenişehir yoluna ulaşabilirsiniz.

Bursa uçak seferleri ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Web: www.anadolujet.com

  • Bora Jet

Web: http://www.borajet.com.tr/

  • Onur Air

Web: http://www.onurair.com.tr/

  • Atlas Jet

Web: http://www.atlasjet.com/

Uçak Biletinizi Ucuza Alın!

Bursa yeni yeni turizm bölgesi olan bir şehir. Termalleri ve yemyeşil coğrafyası yöreyi dikkat çekici bir hale getirmiştir. Eğer termal tedavi için kente gelecekseniz uçak biletlerinizi önceden ayırtmanız gerekir. Rezervasyonunuzu yaptırırken uçak ve otobüs bilet satışı seçeneklerinden yararlanmanız iyi olacaktır.

Otobüsle

Bursa Otogarı kent merkezinde yer alıyor. Farklı şehirlerden gelen otobüs firmalarının yolcu indirdiği terminalden hemen hemen Türkiye’nin her iline bilet bulmak mümkün.

Kontur’dan Rize Ses Seyahat’e kadar onlarca farklı firma bölgeye yolcu taşıyor. Siz de kendi şehrinizden Yalova’ya otobüs seferi düzenlenip düzenlenmediğini kontrol etmek için aşağıdaki firmalara ulaşabilirsiniz.

Kamil Koç
Tel: 444 0 562
Web: www.kamilkoc.com.tr

Metro
Tel: 444 34 55
Web: www.metroturizm.com.tr

Pamukkale
Tel: 0850 333 3535
Web: www.pamukkale.com.tr

Efe Tur
Tel: 0850 600 00 10
Web: www.efetur.com.tr

Palandöken Turizm
Tel: 0850 226 25 25
Web: www.palandokenturizm.com.tr

Düzce Güven
Tel: 0850 811 81 81
Web: duzceguven.com.tr

Deniz Yolu İle

Bursa deniz yolu ulaşımı Gemlik ve Mudanya iskeleleri aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bursa’ya 30 km uzaklıkta olan limanlarda düzenli olarak feribot seferleri yapılmaktadır.

Sanayisinin gelişmesini limanlarına borçlu olan kentte, Gemlik’te sadece yük taşımacılığı yapıldığını görürüz. Mudanya’dan ise İstanbul’a karşılıklı vapur seferleri vardır.

İDO Mudanya Terminali : (+90-224)544 30 60

Seferler ve deniz ulaşımı hakkında www.ido.com.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Kendi Aracınızla

Kendi aracınızla Bursa’ya gitmek istiyorsanız farklı otoyol seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. İzmit, Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Adapazarı otoyollarını kullanabilir, kolaylıkla kente ulaşabilirsiniz.

Kuzey- güney, doğu-batı yollarının bir nevi kesişim noktasında yer alan Bursa, dağlık ve düzlük alanları ile çok zorlanmayacağınız bir yolculuk sunar. Ege Bölgesi’nden gelecekler Balıkesir- Bursa otoyolunu, İç Anadolu’dan Eskişehir-Bursa, Karadeniz’den ise Ankara yolu üzerinden İzmit’e bağlanarak gelebilirler.

İstanbul’dan

İstanbul’dan Bursa’ya gelecek olanlar Anadolu ve Avrupa Yakası’ndan yola çıkarak İzmit Otoyolunu takiben Gölcük, Karamürsel, Yalova, Orhangazi, Gemlik güzergahında ilerleyerek yaklaşık 3 buçuk saat sonra şehre ulaşmış olurlar.

Ankara’dan

Ankara’dan Bursa’ya gelecek olanları ise 394 km’lik bir yolculuk yapacaklar. D200 (Ankara – Eskişehir) güzergahında ilerleyerek aynı yoldan Eskişehir – Bursa otoyolunda devam edecekler. 5 buçuk saat sonra bölgeye ulaşmış olacaklar.

Bursa’nın diğer iller ile arasındaki mesafeler:

• İstanbul Bursa arası yaklaşık 245 kilometre (km)
• İzmir Bursa arası yaklaşık 330 kilometre (km)
• Ankara Bursa arası yaklaşık 385 kilometre (km)
• Kocaeli Bursa arası yaklaşık 150 kilometre (km)
• Eskişehir Bursa arası yaklaşık 150 kilometre (km)
• Samsun Bursa arası yaklaşık 750 kilometre (km)
• Adana Bursa arası yaklaşık 850 kilometre (km)
• Diyarbakır Bursa arası yaklaşık 1380 kilometre (km)
• Balıkesir Bursa arası yaklaşık 150 kilometre (km)
• Yalova Bursa arası yaklaşık 70 kilometre (km)

Bursa’da Nerede Kalınır? – Bursa’nın En Güzel Termal Otelleri

Bursa’da Nerede Kalınır? Oteller ve alternatif konaklama imkanlarını görmek için tıklayın..

Bursa’ya Nasıl Giderim? – Yol Tarifi

Yol Tarifi Al

Yol Tarifi Al

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.