Bolu, doğal güzellikleri ve gelişmiş ekonomisiyle olduğu kadar yeraltı kaynaklarıyla da biliniyor. Yüzyıllardır kullanılan Bolu termalleri, misafirlerine şifa dağıtmaya devam ediyor. Karacasu başta olmak üzere Sarot, Babas, Pavnu, Çatak ılıcaları bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olmasını sağlıyor.

Ankara ve İstanbul’u birbirine bağlayan yolların kavuştuğu nokta Bolu, doğal ve tarihi güzelliklerine bir de kaynak sularını ekleyerek güçlü bir termal merkez özelliği kazanıyor. Ormanlık alanlarda, doğa ile iç içe oluşturulan kaplıca merkezleri eklem rahatsızlıklarından cilt hastalıklarına kadar pek çok derde derman oluyor.

 

Bolu’nun ve Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Kaplıcaları

Bolu kaplıcaları asırlardır tedavi amaçlı kullanılıyor. Şehir merkezine yalnızca 5 km mesafede, Karacasu mevkiinde bulunan termaller, sağlık turizminin merkezlerinden biri oluyor. Oteller, büyük ve küçük kaplıca olarak hizmet sunan tesislerden en çok tercih edilenler ise sayfamızda bulunuyor.

Karacasu Kaplıcaları

Bolu’ya 5 km uzaklıkta olan Karacasu, Kuzey Anadolu fay hattından ortaya çıkan kaynaklardan biridir. 1993 yılında “termal turizm merkezi” ilan edilmiş olan bölgede Termal Otel ve Sağlık Bakanlığına bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır. Su sıcaklığı 40-46 derecedir. Siyatikten kadın ve cilt hastalıklarına kadar farklı rahatsızlıklara hizmet vermektedir.

Sarot Kaplıcası

Hipertermal, hipotonik maden suyu, sülfatlı, sodyum ve kalsiyumlu olan kaynak Mudurnu’nun 30 km kuzeybatısında Taşkesti beldesi sınırları içindedir. 60 derecelik su, hem içme hem de kür olarak kullanılır.

Babas Ilıcası

Mudurnu’ya 5 km. uzaklıktadır. Su sıcaklığı 37.2 derecedir. Kaynak noktaları zaman içinde değişen Babas Ilıcası’nda romatizma, sindirim ve böbrek hastalıkları tedavisi uygulanmaktadır. Bikarbonatlı, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksitlidir.

Pavlu

Seben ilçesi sınırları içinde, 14 km güneyde Kesenözü köyü yakınında bir vadi içinde bulunmaktadır. 5 farkı sıcaklığa sahip tesiste mide rahatsızlıkları ve cilt hastalıkları gibi sorunlar çözülür.

Çatak Termali

Göynük ilçesinin 30 km. güneydoğusunda dik yamaçlar arasında ve vadi içinde yer alan Çatak Termali, merkeze 100 km uzaklıktadır. 32 derece sıcaklığa sahip kaynak suyu kalsiyum bikarbonatlıdır. Romatizma ve siyatik gibi hastalıkların tedavisinde yararlıdır.

 

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Bolu kaplıcaları, Türkiye’deki diğer termal sular gibi pek çok hastalığa şifa sunuyor. Yurdun her dilinden sağlık turizminden yararlanmak için gelenler uzman doktorlar eşliğine;

 

Bolu’da Neler Yapılır?

Ülkemizin en popüler tatil mekanlarından olan Bolu, termal turizmin de merkezi. Doğal ve tarihi güzellikleri ile konuklarını ağırlayan kentte yaz – kış muhteşem manzaralar sizi bekliyor. Abant’tan Mudurnu’ya, saraylardan camilere kadar gezip görebileceğiniz çok yer var. Tedavi sürecinizde kendinize de vakit ayırmalı, şehri gezmelisiniz.

Bolu gezilecek yerler:

 

Ne Yenilir? Ne İçilir?

Aşçıları ile ünlü bir kentte elbette birbirinden farklı yemek çeşitleri olacak. Bolu mutfağı etli, salçalı ve baharatlı yemekleri ile konuklarının damak zevkine uygun menüler hazırlıyor. Dilerseniz konakladığınız otelde, dilerseniz çevredeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

 

Bolu gece hayatı lüks otellerde oldukça hareketli. Yemeğinizi yedikten sonra termal tesisinizin size sunduğu eğlence imkanlarından yararlanabilirsiniz. Hem sağlık hem de dinlenmek için tercih edebileceğiniz işletmelerde rahat etmeniz en önemlisi. Araştırmadan seçiminizi yapmayın.

En Çok Tercih Edilen Bolu Termal Otelleri

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..