Kaplıca sözcüğü duyulduğunda aklımıza ilk gelen yer Afyon’dur şüphesiz. Dünyada da meşhur olan Afyon termalleri, hem sayısının fazla olması hem de suların yüksek dereceli olması nedeniyle tercih edilmektedir. Tesislerin şehir merkezine yakın olması da tercih sebepleri arasındadır.

Bizans İmparatorluğu döneminden itibaren kaplıcaları ile şifa saçan kent, jeotermal zenginlik açısından en önemli bölgelerimizden biri. Kaplıca sayısı çok olmasa da, var olan nitelikli Afyon termalleri, buranın bir termal şehir olmasına yetmiştir.

Hem banyo hem içme suyu olarak kullanılan Afyon kaplıcaları, Antalya yolu üzerinde olmaları ve lüks hizmetler vermeleri nedeni ile her geçen gün daha çok kişinin ilgisini çekiyor.

 

En Çok Tercih Edilen Afyon Kaplıcaları

Afyon kaplıcaları mucizevi bir hikaye ile anılır. Sen Mişel’in suya üflediğine dair anlatılan hikayeler dilden dile ve nesilden nesile ulaşmıştır. Frigyalıların yaptırdığı söylenen 6 büyük direk üzerine oturtulan merkez Kral Midas’ın kızının yaralarını iyileştirmesiyle de ününe ün katar.

Günümüzde yaz – kış binlerce insanın akın ettiği Afyon kaplıcaları içinde en ünlü olanlar:

Hüdai Çamur Banyoları

Frigyalılara kadar dayanan geçmişi ile efsane olmuş olan Hüdai Kaplıcaları Antalya yolunun 65. kilometresinde yer alır. Çamur banyosu burayı önemli kılar. Az kumulu, kızıl renkli topraklar 70 derecelik su ile birleşiyor. Klorür, İyodür, Bromür, Florür, Sülfat, Nitrat, Nitrit, Hidrofosfat, Karbonat, Bikarbonat, Hidroarsenat suyun içinde bulunan minerallerden bazıları.

Heybeli Ilıcaları

Boldavin’de bulunan Heybeli Ilıcaları kent merkezine 30 km mesafede bulunmaktadır. Belediye tarafından işletilmektedir. Yaklaşık 50 derecelik bir sıcak suya sahip olan Heybeli, Kızıl Kilise olarak da bilinir.

Ömer Ilıcası

Şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Ömer Ilıcası, 45 derecelik bir suya sahiptir. 125 yıllık havuzu özellikle çocuk felci gibi rahatsızlıklara çözüm sunar.

Gecek

Ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan Gecek Kaplıca suları 42 derecedir. İçinde amonyum, lityum, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum,strosiyum, baryum, demir, alüminyum, mangan, çinko, krom, bakır, titan, kurşun, klorür, iyodür, bromür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat, hidroarsenat, metabolik asidi, metasilikat asidi gibi iyonların dışında, serbest kükürtlü hidrojen gazları da bulunmaktadır.

 

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Her biri birbirinden farklı hastalıklara iyi gelen Afyon kaplıcaları, uzman doktorlar eşliğinde hastalara şifa sunmaya devam ediyor. Doktor tavsiyesi ile uzmanlar tarafından yapılan tedaviler:

 

Afyon’da Neler Yapılır?

Afyon’a tedavi amaçlı gelen hastalara ve tatil yapacaklara ufak önerilerimiz olacak. Termal merkezleri, tarihi yapıları, ören yerleri, kaleler, camiler, müzeler, mağaralar, kilise ve manastırlar ile dahası sizi bekliyor.

Afyon gezilecek yerler:

• Afyonkarahisar Müzesi, Afyon Zafer Müzesi, Afyon Bolvadin Müzesi, Afyon Arkeoloji Müzesi, Cumhuriyet Şehitleri Anıtı ve Anıtkaya Şehitliği,
• Synnada Antik Kenti, Dokimaia Antik Kenti, Apameia Antik Kenti,
• İhsaniye Döğer Örenyeri, Pentapolis Kentleri,
• Göynüş Vadisi Açık Hava Tapınağı,
• Sarıçayır Kaya Mezarları,
• Avdalas Kalesi, Karahisar Kalesi, Sandıklı Kalesi ve Bayramaliler Kalesi,
• Mısri Camii, Afyon Ulu Camii, Afyon İmaret Camii, Ot Pazarı Camii, Türbe Camii,
• Eğerli Kaya Kilisesi,
• Yedikapılar Manastırı,
• Buzluk Mağarası, Kurtini Mağarası ve İnsuyu Mağarası,
• Başkomutanlık Milli Parkı, Eber Gölü, Akşehir Gölü, Acıgöl,
• Frig Vadisi vb.

 

Ne Yenir? Ne İçilir?

Gezinizi yaptıktan sonra en meşhur Afyon yemeklerinin tadına bakmak ister misiniz? Yöresel mutfaktan örnekler sunan restoranlar, ilçe pazarları, küçük dükkanlar sizlere en güzel yemekleri tattıracaklar. Ünlü Afyon yemekleri:

 

Afyon gece hayatı çok hareketli değil. Ancak yörede düzenlenen uçurtma şenlikleri, aşure festivalleri, kaymak festivalleri, kültür ve dostluk şölenleri, kiraz festivali ile eğlenebilir, şehri yakından tanıyabilirsiniz. Dilerseniz otelinizin sunduğu imkanlardan yararlanırsınız.

Afyon termal otelleri SPA ve güzellik merkezi, termal havuzlar, fizik tedavi merkezleri, spor salonları, açık ve kapalı havuzlar ile dört dörtlük tatil imkanları sunuyor. Hem tedavi olmak hem eğlenmek için bu şehri seçin.

En çok Tercih Edilen Afyon Termal Otelleri

Safran Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Afyon, İzmir Karayolu

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 160 TL

352 odası ve 1100 kişi yatak kapasitesi olan Safran Termal Otel, 24 saat açık lobby bar, oturma alanları, disko ve canlı müzik hizmetleri ile konuklarını ağırlıyor. Osmanlı Alakart restoranı ve barları ile alışveriş merkezleri, oyun salonu, kuaför ve eğlence merkezleri bulunuyor. Ayrıca SPA merkezinde uzak doğu masajları ve termal havuzlar bulunuyor.

Sandıklı Termal Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Afyon, Sandıklı

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 210 TL

574 yatak kapasiteli otelde 2 açık, 3 kapalı hüzme havuzu, kaplıca kürleri için 3 adet termal havuz, 8 adet aile banyosu mevcuttur. Fitness center, thermal büfe, su Kaydırakları, çocuk havuzları ile SPA bölümünde masaj, çamur sargılama, bitki banyoları, cilt bakımları ve kuaför hizmetleri sunulmaktadır.

Güral Afyon Wellness & Convention Otel

Otel Konumu
Havuzlu
  • Mevkii: Afyon, Sandıklı

  • Konaklama Tipi: Yarım Pansiyon

  • Başlayan Fiyatlar (2 Kişi / Kişi Başı): 205 TL

Farklı tipte odaları bulunan Güral Afyon’da tatilciler SPA merkezinde Türk hamamı, aile hamamı, jakuzi, buhar odası, sauna, bakım hizmetleri ve masajlardan yararlanabilirler. Restoranları ve toplantı salonları ile iş dünyasını da ağırlayan tesiste spor aktiviteleri ve çocuklara özel kulüpler de bulunuyor.

Sen de Yorum Yaz

Termal otellerde konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak termal otellerde tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..